Niezwykła historia.
Zaledwie parę dni temu zgłosiła się do nas osoba, która znalazła na giełdzie motoryzacyjnej w Łodzi dwa staniki dziewiętnastowiecznej sukni. Od dziś tj. od 8 listopada 2019 są one już własnością Muzeum Historii Ubioru, bo też muzeum jest miejscem, gdzie powinny przebywać takie przedmioty.
Staniki znajdowały się wraz przynależącą do nich spódnicą, wśród opon na łódzkiej giełdzie jako tzw. „stare szmaty”. I w istocie są stare, bo suknia została wykonana około 1885-1890 roku na dodatek w Paryżu, oba staniki są sygnowane na wewnętrznej taśmie:
„Bazin, rue de Rome 27, Paris”
Na tydzień przed Wielkanocą w niedzielę 14 kwietnia doszło do katastrofy. W spódnicę została zawinięta opona, żeby nie pobrudziła bagażnika. Staniki, ponieważ są niewielkie, do tego usztywnione fiszbinami, nie nadały na opakowanie żadnej części samochodowej. Miały też szczęście wpaść w oko osobie, która uznała je za wartościowe przedmioty uratowała od smutnego losu.
Jak wyglądają i w jakim stanie się zachowały?
Do feralnej niedzieli, były one częścią zachowanego w całości wieczorowego stroju damskiego z drugiej połowy lat 80. XIX wieku. Jeden ze staników był przeznaczony na bale. Jest mocno wydekoltowany, sznurowany na plecach. Drugi zakładano do kolacji i ten ma rękawy sięgające do łokci oraz jest sznurowany z przodu. Oba wykonane są z dwóch tkanin jedwabnych, gładkiej w kolorze stalowo szarym, niegdyś z odcieniem błękitu oraz wzorzystego żakardu z kwiatowym srebrzystym wzorem. Oryginalnie oba były udekorowane draperiami z szyfonu wokół dekoltów, stanik balowy dodatkowo jest ozdobiony wstążkami w kolorze stalowo szarym z odcieniem błękitu. Szyfon został usunięty w jednym w muzeów, gdzie staniki tymczasowo przebywały przez kilka miesięcy.
Nie wiemy jak dokładnie wyglądała spódnica. Prawdopodobnie miała tren, jako że większość sukien wieczorowych i balowych z tego okresu była wykonywana właśnie w ten sposób. No i z łatwością zawinięto w nią oponę, co znaczy, że był to spory kawałek tkaniny.
Stanik balowy:
Stanik do kolacji:
W linkach poniżej prezentujemy przykładowe suknie wieczorowe z drugiej połowy lat 80. XIX wieku.
https://www.metmuseum.org/art/collection/search/107795
https://www.metmuseum.org/art/collection/search/159468
https://www.metmuseum.org/art/collection/search/106633
https://www.metmuseum.org/art/collection/search/158227
Spódnica mogła być, podobnie jak staniki, wykonana z dwóch tkanin, przy czym ciężko określić, która z nich przeważała. Wśród popularnych wzorów była w tym czasie spódnica pozornie dwuwarstwowa, gdzie spódnica wierzchnia przechodząca w tren zwykle była wykonana z innej tkaniny niż fragment, który był widoczny na przedzie. Ale tak naprawdę mamy niemal nieskończoną liczbę kombinacji obu tkanin w różnych modelach. Nie ma jednego konkretnego kroju spódnicy, który można przyjąć za wzór, bo w XIX wieku suknie tego typu były wykonywane tylko w jednym egzemplarzu i mniej lub bardziej, różniły się miedzy sobą. Jedyne, czym możemy się sugerować to kolory tkanin, i raczej nie grozi nam żadna pomyłka, bo z pewnością na terenie Polski przebywa tylko jedna jedyna spódnica, która jest wykonana z opisanych tkanin i wykonana w Paryżu w latach 80. XIX wieku.
Jeszcze nie jest za późno.
Niewiedza miewa przykre konsekwencje, w tym przypadku zabytek rzemiosła artystycznego, który zachował się w wyjątkowo dobrym stanie przez około 140 lat został rozdzielony i przypuszczalnie zniszczony. Jednak nadzieja umiera ostatnia i liczymy na to, że przy wsparciu społeczności uda się odnaleźć zaginioną spódnicę. Staniki zachowały się w bardzo dobrym stanie i choć minęło już sporo czasu od kwietnia, mamy nadzieję, że spódnica przetrwała.
Prosimy o udostępnianie tej informacji, wspólnymi siłami można zdziałać cuda.
Dołącz do akcji.
Nie bądź obojętny. Udostępnij nasze posty w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, Youtube, Instagram itp. Wydrukuj plakaty. Powiedz znajomym. Materiały promocyjne do pobrania tutaj. Spakowany plik zip zawiera zdjęcia staników w różnych rozdzielczościach, plakaty oraz dwa krótkie filmiki promujące akcję. Korzystajcie z nich w dowolny sposób! Dziękujemy.
Poszukiwania XIX wiecznej jedwabnej spódnicy.
8 listopada 2019 roku Muzeum Historii Ubioru weszło w posiadanie dwóch przepięknych staników zabytkowej sukni. Są zachowane w bardzo dobrym stanie i oba posiadają sygnaturę pracowni z Paryża. Jednakże piękna historia sukni kończy się w 2019 roku. Przetrwała ona około 140 lat w niemal niezmienionym stanie i padła ofiarą niewiedzy w dniu 14 kwietnia tego roku na Giełdzie samochodowej w Łodzi. Spódnica przynależna do staników została wykorzystana jako tkanina do owinięcia samochodowej opony (!!!!), żeby nie zabrudzić bagażnika. Bardzo dobry stan zachowania tkaniny staników sugeruje, że spódnica miała szansę przetrwać to barbarzyństwo i gorąco pragniemy ją odszukać.Zwracamy się z olbrzymią prośbą do wszystkich o udostępnianie tej informacji. Możliwe, że uda się odnaleźć spódnicę i suknia znów stanie się jednością.Więcej szczegółów dotyczących akcji na stronie Muzeum: https://xixgallery.com/wanted/Trzymajcie kciuki. Może to Twoje opony zostały zawinięte w ten rzadki i unikatowy kawałek tkaniny? Dziękujemy!
Posted by Muzeum Historii Ubioru on Tuesday, 12 November 2019
Wstrząsająca historia. 🙁 Dosłownie wczoraj Muzeum Historii Ubioru weszło w posiadanie dwóch przepięknych staników…
Posted by Muzeum Historii Ubioru on Saturday, 9 November 2019