DZIEŃ SZAMOTULSKI PIĄTEK, 17 MARCA, 2017
W szamotulskim muzeum otwarto wystawę XIX – wiecznych strojów damskich
robert.poczekaj@polskapress.pl
ROBERT POCZEKAJ
CO KRYJE W SOBIE XIX WIECZNA SZAFA PRABABKI ?
Ekspozycja zawiera suknie, spódnice i gorsety, a także halki, krynoliny i koszule.
Tego Dnia Kobiet wiele szamotulanek na pewno długo nie zapomni. Bo tak niecodziennej, a zarazem bardzo szczególnej – pomysłowej formy świętowania, panie żyłyby sobie chyba każdego dnia. O czym mowa?
W środę 8 marca w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „W szafie prababki”. Tytuł nawiązuje bezpośrednio do tematu ekspozycji, która przedstawia XIX — wieczne stroje damskie pochodzące z prywatnej kolekcji Anny Moryto. Głównym motywem wieczoru stała się zatem kobieca moda w ujęciu historycznym. Na panie czekała również niespodzianka przygotowana specjalnie z okazji ich święta.
— Z uwagi, na obchody Dnia Kobiet, Dyrektor Muzeum Michał Kruszona wręczył każdej z Pań symbolicznego tulipana. Do wszystkich kwiatów dołączono numerki, które następnie wzięły udział w losowaniu albumów poświęconych dawnej modzie damskiej. A o tym, jak kobiece stroje zmieniały się na przestrzeni dekad wieku XIX opowiadała sama Anna Moryto. Opierając się na prezentacji multimedialnej, kolekcjonerka wskazywała na zmiany następujące w krojach, stylu, czy też zdobieniach bielizny, gorsetów, halek oraz sukien — informuje Magda Prętka ze Starostwa Powiatowego w Szamotułach.
Spotkanie z Anną Moryto cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, że w sali koncertowej muzeum, zabrakło miejsc siedzących! Mimo to, nikt nie narzekał. W gruncie rzeczy nie było na co – mały dyskomfort wynagrodziła żywa lekcja historii, której publiczność wysłuchała w skupieniu i z ogromną przyjemnością. Duże wrażenie zrobiły na niej opowieści dotyczące m.in. liczby halek, jakie kobiety musiały założyć pod suknię oraz stosowania specjalnych poduszek podnoszących tył stroju lub uwidaczniających biodra.
Panowie, którzy wzięli udział w wernisażu, chociaż nieliczni, z niedowierzaniem przyglądali się prezentacji multimedialnej zawierającej zdjęcia elementów damskiej garderoby. Spoglądając na konstrukcje krynolin (najczęściej występują w formie stelaża z drutów i taśm; nadawały odpowiednie kształt spódnicy) niektórzy z nich z uśmiechem stawiali pytanie: jak panie mogły w takich sukniach w ogóle się poruszać? By pięknie wyglądać trzeba było znieść pewien dyskomfort — odpowiadały z kolei ich towarzyszki.
Na zakończenie swojej prezentacji kolekcjonerka zebrała gromkie brawa i podziękowała wszystkim obecnym za uwagę. W stronę dyrektora muzeum Michała Kruszony kierowała natomiast podziękowania za zorganizowanie wystawy w Szamotułach. Następnie publiczność zaproszona została do sali wystaw czasowych, gdzie z bliska można było podziwiać XIX – wieczną modę damską.
Ekspozycja zawiera suknie, spódnice i gorsety, a także halki, krynoliny i koszule. Panuje tu duża różnorodność – od sukien domowych, przeznaczonych dla panienek, przez suknie bardziej eleganckie, a nawet balowe, na stroju żałobnym kończąc. Eksponaty różnią się zatem krojem, formą, rodzajem tkaniny oraz jego kolorystyką. Istotne jest to, że wystawa prezentuje kilka trendów obowiązujących w XIX wieku (w odniesieniu do kobiecej garderoby), przez co pozwala szerzej przyjrzeć się dawnej modzie damskiej tamtego okresu.
— Zazwyczaj na tzw. filmach kostiumowych, czy historycznych widzi się panie w pięknych pufiastych sukniach albo w strojnych kapeluszach. A przecież moda dawnej, tak jaki teraz, szybko się zmieniała. W XIX wie-ku, jak dowiedzieliśmy się dzisiaj, obowiązywało wiele trendów. To nie tylko te pufiaste suknie. Myślę, że to jest jedną z wartości tej wystawy— ona poszerza naszą wiedzę, obala mity i przede wszystkim jest bardzo ciekawą rzeczą w kontekście historycznym – mówiła pani Krystyna z Ostroroga, uczestniczka wystawy.
Wystawę „W szafie prababki” można oglądać w Zamku Górków w Szamotułach (sala wystaw czasowych) do 14 maja, w godzinach pracy muzeum. To ciekawa propozycja dla miłośników historii, filmów kostiumowych i mody ! Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia, wstęp jest bezpłatny.
Fot. Powiat Szamotulski