Dziennik Domowy wydawany przez N. KAMIEŃSKIEO, Poznań, 16. lutego 1842 – fragmenty.
Pisownia oryginalna.


Paryż, dnia 5. Lutego 1842. – Ranny negliż. – Ubiór domowy z kaszmiru, z tłem niebieskiem, w mauretańskie wzory, podszyty pomarańczowym atłasem. Czepek z paryskich koronek. Chustka w bufki. Pantofle aksamitne. – Ubiór domowy z merynosu kaszmirowego w kolorze uschłego liścia, haftowany niekręconym jedwabiem, watowany i stepowany. Kołnierzyk bez koronek, przejrzysto haftowany. Aksamitne pantofle, orzucone wązką wstążką. Mankietki karbowane. Czepeczek z walensiańskich koronek, z girlandą wstążkową.
Ubiór na wyjście. – Szlafroczek z ciemno-szarego barpont z peleryną z tej samej tkaniny, futrem oszytą. Kapotka z atłasu fijółkowego z półzasłoną czarno-koronkową. Czarne bóciki. – Strojniejszy ubiór na wyjście. Suknia z czarnego podwójnego Pekinu, w zielone i fijółkowe prążki. Długa peleryna z zielonego aksamitu. Kapelusz z białego niestrzeżonego aksamitu. Zarękawek gronostajowy.
Suknia z bronzowego półsukna z gładkim powłokiem i gładkim stanikiem, tylko sznurami oszyta. Obcisłe rękawy z żokejami sznurowemi. Kołnierzyk batystowy i mankietki a la Van Dyk. Długi szal kaszmirowy. Kapotka aksamitna.
Negliż wieczorny. – Suknia z damastu perłowego, z przodu otwarta na powłoce z różowego atłasu, wyłogi szarej sukni w pewnych przedziałach fałdowaną wstążką różowa ugarnirowane. Stanik i rękawy. Stanik i rękawy osadzone tulem bukowanym. Białe rękawiczki, orzucone różową wstążką. Sevine strój na głowę z różowych wstążek.
Strój wieczorny. – Suknia z blado-niebieskiego atłasu, z tuniką z angielskich koronek z falbanami, różami, diamentami i liściem aksamitnem. Rękawiczki medycejskie. Chusteczka suta. Klejnoty z diamentów. Zdobny wachlarz bukiet.
Suknia z mory kryształowej, na powłoce trzy pasy ukosowe w kształcie fartuszka przyszyte, przedzielone sznurem pereł i kutasem. Gładki stanik trzykrotnie sfałdowany w kształt berty, u góry stanika i przez środek sznur pereł. Kapelusik z małym obwodem, a aksamitu, piórem zdobny.
Strój balowy.- Suknia z białej krepy, orzucona z przodu po obu stronach koronkami, w dwóch rzędach, wężykowatych. W każdem zagięciu róża. Stanik gładki z peleryną koronkową z przodu i z tyłu, umocowaną na ramionach różą. Obcisłe rękawy z bufkami krepowemi i koronkowemi. Strój głowy z róż i koronek. Wszystkie róże bez liścia, z diamentami w środku. Bukiet i bardzo suta chusteczka w ręce.
Dla męszczyzn. Fraki nie zmieniły kształtu swego, szerokiemi odznaczają się połami, z podszyciem atłasowem lub jedwabnem. Na mniejszy strój u nich, guziki srebrne lub złote, pięknie rznięte.
Pantalony trykotowe w kratę lub pasy, obcisłe na bótach.
Objaśnienie ryciny.
- Paleot sac, watowany, z aksamitnem kołnierzem. Pantalony obcisłe.
- Paleot z szerokiemi wyłogami aksamitnemi. Krawat kolorowy.
- Najnowszy czepek, wstążką i kwiatkiem zdobny. Strój grecki. Szal długi grosdenaplonowy, z dwiema falbanami.
- Czepek jak u 3. Szlafroczek z wełnianej tkaniny. Stanik, rękawy i powłok z przodu suto pasamonami obłożone. Koronkowy kołnierzyk.
- Ubiór maskowy.

